Piváky – ozvěny.

Úvod

Piváky 2023 odezněly, a je čas na nějaké krátké shrnutí a ohlédnutí se zpět. Nejdříve nějaké ty čísla. Na víkendové akci pobylo celkem 152 návštěvníků. Počítali se originální vstupy, jelikož páteční platící měli sobotu a neděli zdarma. Stejný model byl i u vstupenky sobotní, kdy lístek pro vstup platil i na neděli. Počet se tedy může značně lišit. Co je ale jisté, že se vypilo 449,2 litrů piva včetně nealko piva.

Pivo

Zastoupení pivovarů oproti loňskému roku prošlo obměnou o nové objevy. Krom tradičních značek, které můžete během roku ochutnat na naší létající pípě Boulec Hrušovany, tu byly i méně známé pivovary, které se objevily, nebo byly objeveny teprve nedávno. Mezi ně patří malý pivovar Duck & Dog, Kyjovský pivovar, nebo pivovar Hrádek. Novinkou Piváků 2023 byla účast Žebětínského pivovaru Richard a jeho višňového 12° Proutníka. Velká škoda, že poškozený sud nám nedovolil toto skvělé pivko dotočit a byl odsouzen k reklamaci. No snad jindy. Do degustace byli nově také nasazeny domovarníci, v odborném světě odvětví Homebrewing. O zastoupení této disciplíny se postarali Vlčákův pivovárek a Esťa. Dodali vzorky jak ležáku( Vlčák), tak Ejlu a Stoutu (Esťa).

O nejrychleji vypitý sud

V předešlém ročníku 2022 jsme vyhlašovali nejdříve vypitý sud 30 l. Všechny sudy, které se na piváky naráží, jsou 30l kegy. Letos tomu nebylo jinak. Výjimkou byl nealkoholický Bernard Na Švestku. No ten ale přece nemůže vyhrát, ne? Taky tomu tak nebylo a jako první se přerážel 11° Tři sestry z „dílny“ Hubertus Kácov. Diplom tedy poputuje do tohoto pivovaru. Jako druhý v pořadí se přerážela Brněnská 12° od Hauskrechta a třetí pozici zaujal ležák 11° Antoš Slaný, který vyhrál v ročníku 2022. Pokud bychom to více rozpitvali, jako nejrychleji vypitý Ale by se umístil 11° Blond od Lucky Bastard.

Co jsme ochutnávali

A není od věci si zopakovat, co jsme vlastně degustovali. Tak začneme nejoblíbenějším pivním stylem, a to ležákem. Do klasických ležáků patřily značky. 11° Tři sestry, 11° Antoš, 11° Bernard, 12° Bernard nefiltr, 12° Rocker, Zámecká 12°, 12° Horehleď, 11° Zdenča, 12° Barča a Brněnská 12°. Letos byla hojně zastoupena i kategorie svrchně skvašených Ejlů. 11° Blond, 13° Oktagon, Nectaron Smash ALE 13°, 10 Mládog, 12° Esťa Ejl. Zůstává nám kategorie speciálů, která je oblíbena užší klientele. Tam patří i speciály zvané stout. Jde o silné tmavé pivo, svrchně skvašené. American Stout, Pivák 12° Black stout. No a nesmíme zapomenout na speciály ležáky jako, 12° Barča, Vilík 12° (medový speciál), nebo již zmiňovaný višňový 12° Proutník. Zastoupení mělo také pšeničné pivo, a to již tradičně od Hauskrechta Brněnským Weissem.

Závěr

Ale neprobíhala na akci jenom degustace piva. Bohatě byl zastoupen také kulturní program, kdy zlatý hřeb obstarala v pátek Znojemská kapela Guns n´ Roses Tribut. Jednalo se o koncert a skvělou show, kterou nám kapela předvedla. Kdo byl, určitě nelitoval. Ale o hudební produkci a Pivní olympiádě se rozepíšeme trochu více v příštím článku. Děkujeme všem, kteří s námi vydrželi ať už jen jeden den, nebo celý víkend.

Team Piváky 2023