Pivovary

Bernard - HUMPOLEC

V roce 1597 skončila v Humpolci éra vaření měšťanského piva, které nahradila produkce z pivovaru, patřícího majitelům heráleckého panství. Pivovar postupně rostl a v 30. letech 20. století zaměstnávala jeho tehdejší majitelka Marie Terezie Fügnerová 40 stálých pracovníků a roční výstav byl 20 tisíc hl. Ležák i světlé a tmavé výčepní pivo měly velmi dobrou jakost a prodávaly se na Humpolecku, Havlíčkobrodsku, Ledečsku i Pelhřimovsku.

Co bude na čepu

Jedenáctka

Nefiltrovaná 12

BERNARD s čistou hlavou Švestka

PETR HAUSKRECHT - BRNO

„Budova na Porážce mě oslovila od prvního okamžiku. Varné pánve, ležácké tanky, propagační stanice na kvasnice i šalanda s výčepem mi začaly tančit v mysli a usazovat se na místa skoro totožná s těma, na kterých se dnes opravdu nacházejí. V duchu jsem viděl osoby i všechny živé tvory, kteří touto budovou prošli. A já věděl, že tady je to pravé místo pro moje pivo, protože dobré a hlavně netradiční pivo může vzniknout jen v prostorách, které samy sládka k něčemu neobyčejnému vybízejí.

Když stojím nad mladinovou pánví, přihazuju chmel, jako bych dobrou polívku lehce kořenil, nebo zakváším tank čerstvýma kvasnicema, v duchu vidím tu pohádku, to kouzlo nově zrozenýho piva, jehož pěna pak pomalu klouže po čerstvě natočený sklenici v  místní hospodě. Můj oblíbený brněnský rodák Bohumil Kilian by napsal: „V tom okamžiku jsem šťasten – má duše odchází s každým douškem k vám, mí milí pijáci, naplňuje vás potěšením a já vím, že já tak naplňuji své životní poslání – dělat lidem radost opravdu dobrým pivem.‟

Filozofií Brněnské pivovarnické společnosti je vařit poctivé, řemeslné, živé pivo v Brně pro všechny Brňáky, kteří přemýšlejí o tom, co pijí. Piva, nesoucí hrdě značku Petr Hauskrecht – Parní pivovar, zosobňují hodnoty jako je autentičnost, lokální patriotismus spolu s lidským přístupem ke všemu, co děláme.

 

PH

Co bude na čepu

BRNĚNSKÁ 12°

BRNĚNSKÝ WEISS

LUCKY BASTARD - BRNO

Krédo našeho pivovaru je vzít vše z trochu jiného konce, než je v Česku zvykem, a vytvořit pivovar spíše podobný tomu, co vídáme ve Velké Británii nebo Spojených státech. Naším cílem je vařit dobré pivo bez kompromisů. Pivo, které nebudete pít na objem, ale pivo, na kterém si především pochutnáte a budete je spíš než jako nápoj vnímat jako lahůdku.

Co bude na čepu

BLOND 11

ROCKER 12

OKTAGON 13

Antoš - Slaný

Žil byl jeden Václav Antoš, purkmistr ze Slaného, jehož otec zde vařil pivo již v roce 1518, proto pivovar nese jejich jméno – Pivovar Antoš! V roce 1578 Václav Antoš přestavěl budovu ve Vinařického 14 do renesanční podoby a v roce 2010 byla na tomto místě tradice vaření slánského piva úspěšně obnovena Josefem Paulíkem. Pivo se tu zkrátka bude vařit, dokud nás prohibice nerozdělí!

Dnes Pivovar Antoš tvoří dva provozy – jeden v renesanční budově na Vinařického 14, o kterém jsme již mluvili, kde se nachází také pivovarská restaurace Antošova krčma a druhý moderní na Pražské třídě 1847, kde se vaří pivo od roku 2015. O kvalitě našeho piva se šušká všude a naše láhve jsou oceňované mezi milovníky piva.

Být otevřený novému, ale mít úctu k tradicím – tím se řídí naši sládci, proto vás čeká široká škála osvěžení od tradičních piv až po moderní pivní styly ve skvělé kvalitě.

Co bude na čepu

ANTOŠŮV LEŽÁK

SLÁDCI

Spojuje nás dlouhodobé parťáctví z Budvaru, kde jsme v roce 2018 započali projekt spolupráce velkého pivovaru s malými pivovary, za který Budvar také získal cenu Pivní počin roku 2019. Přičichli jsme si ke kráse a rozmanitosti pivních stylů a punkové vůni světa malých pivovarů, a tak se zrodil sen – mít malý pivovar s velkým srdcem a ještě většími vizemi! Na naší nové životní cestě si plníme sny, láhve a přání našich zákazníků, kteří se k nám spokojeně vrací.

Pivovar Hubertus - Kácov

Co bude na čepu

Městečko Kácov se nachází v malebné krajině Středního Posázaví. První zmínka o zdejší výrobě piva je z roku 1457, tehdy městečko vlastnil rod Košínů. Svým přesně doloženým vznikem je tak kácovský pivovar jedním z nejstarších u nás, a to i proto, že jeho umístění na levém břehu Sázavy se po staletí nezměnilo.

Roku 1726 získala kácovské panství s pivovarem Anna Maria, velkovévodkyně Toskánská, čímž se Kácov dostal do područí vládnoucí habsburské dynastie, kde setrval až do rozpadu monarchie.

Během tohoto období v něm došlo k několika modernizacím. Nejprve byla v roce 1882 kompletně zrekonstruována původní 48 hl varna a topeniště firmou Novák & Jahn, aby pak na prahu první světové války proběhla kompletní přestavba pivovaru po stránce stavební i technologické.

TŘI SESTRY 11

Nachmelená opice - Krnov

Co bude na čepu

NECTARON SMASH ALE 13%

PROČ OPICE ?

Člověk je z opice a po pivu je nachmelený…
proto Nachmelená Opice

Zámecký pivovar - Bratčice

Co bude na čepu

Zámecká dvanáctka

O PIVOVARU

Pivovar zahájil výrobu piva r. 2010 v objektu Oslavanského zámku v přízemí západního křídla tohoto památkového objektu. Roku 2012 byla výroba našeho piva přesunuta do nově zbudovaného pivovaru v Bratčicích pod označením Zámecký pivovar-Bratčice.

Zámecký pivovar zahájil výrobu jako nově vybudovaný pivovar v létě 2012 v provozovně v Bratčicích. Receptura a postup vaření piva navazují na tradici pivovaru v Oslavanech.

 

DAG & DOG - RAJHRAD

Co bude na čepu

MLÁDOG

AMERICAN STOUT

O PIVOVARU

ČASOVÁ OSA A DŮLEŽITÉ TECHNICKÉ ÚDAJE:

 

Jaro 2015 – první myšlenka založení pivovaru
06/2015 – nalezen prostor v Rajhradě
08/2015 – úpravy prostor ze skladu na pivovar
11/2015 – dovoz a zprovoznění technologie
12/2015 – první uvařená zkušební várka
14. 2. 2016 – datum první várky, která šla do prodeje
02/2016 – zahájení prodeje
02 – 05/2019 – technologická přestávka

05/2019 – současnost – opět pro vás vaříme vaše oblíbené pivo a chystáme pro vás další pivní novinky

Richard - Žebětín

Co bude na čepu

PROUTNÍK VIŠŇOVÝ LEŽÁK

I malé město se může stát velkým. Potkáte plápolavé děvče, jež si to divotvorně štráduje ulicí. Málem jsem polkl Pozdravpámbu, jak vyschlo mi v krku. Ale nakonec... osvěžen tou krásou, v ten moment jsem věděl, že už nikdy nechci okusit nic jiného. A život začal. Helenkou.

HRÁDEK - SLAVIČÍN

Co bude na čepu

HOREHLEĎ 12

O PIVOVARU

HISTORIE

Každá z původně samostatných obcí – Slavičín i Hrádek na Vlárské dráze – měla svůj pivovar. Ani jeden z pivovarů se však nedochoval. Výroba v pivovaru ve Slavičíně zanikla v roce 1908 a po čase byla jeho budova stržena, aby uvolnila místo nové výstavbě. Pivovar v Hrádku na Vlárské dráze ukončil výrobu v roce 1874 a obec na jeho základech vybudovala školu.

Z historického hlediska je tedy znovuobnovení výroby piva ve Slavičíně navázáním na tradiční výrobu, která zde měla své místo.

Kyjovský pivovar

Co bude na čepu

VILÍK 12°

FOTO Z PIVOVARU

Homebrewing (po domácku vařené)

Něco o domácím vaření piva.

Homebrewing je vaření piva nebo jiných alkoholických nápojů v malém měřítku pro osobní, nekomerční účely. Dodávky, jako jsou soupravy a fermentační nádrže, lze zakoupit lokálně ve specializovaných obchodech nebo online. Pivo se v tuzemsku vařilo tisíce let před jeho komerční výrobou, i když se jeho zákonnost lišila podle místních předpisů. Homebrewing úzce souvisí s koníčkem domácí destilace , výrobou alkoholických lihovin pro osobní spotřebu; nicméně domácí destilace je obecně více přísně regulovaná .

Co bude na čepu

Božice

12° Pivák BLACK STOUT

Hrušovany nad Jevišovkou

11° Zdenča

12° Barča

Některé pivovary, nebo značky piv se mohou ještě z nepředvídatelných důvodů ještě měnit.

KONTAKTY NA ORGANIZÁTORY

+420 603 920 639

+420 608 179 797

bowlinghrusovany@gmail.com

BRNĚNSKÁ 12
ŽIVÉ NEPASTERIZOVANÉ NEFILTROVANÉ PIVO

Uvařit dobrou dvanáctku, to je malá maturita pro každého sládka. Cílem Brněnské 12 není udivit ani překvapit, jen potěšit. Podobně jako ostatní naše piva je vařena s láskou a řemeslným umem, bez následné filtrace a pasterizace. Specifickou chuť získává díky vyššímu obsahu bílkovin a polyfenolů (přírodních látek ze sladu a chmele), kvůli nimž muže být při podchlazení zakalená. Díky výraznějšímu podílu neprokvašeného extraktu, který dodává pivu vyšší plnost (chlebnatost) a pivovarským kvasinkám, dodávajícím tělu tolik potřebné vitamíny a minerály, je Brněnská 12 hustá tak akorát, aby se dala ‚kousat’.“

BRNĚNSKÝ WEISS VÝLET DO BAVORSKÉ BIERGARTEN

Bavorský weiss, weizen nebo také weiße, původně názvy piva bílého (nejen díky jasně bílé dece, kterou svrchní kvasnice na povrchu kvasné kádě vytvářejí), označují od 16. století piva pšeničná, rošířená tehdy v Bavorsku, ale i v Čechách. Typický bavorský weiss je nefiltrovaný, řízný a slabě chmelený, jeho aroma je plné banánových a kořeněných tónů, chuť osvěžující s nádechem kvasnic, ovoce a příjemné sladkokyselosti. My jsme do našeho weissu přidali ještě špetku muškátového oříšku.

BLOND 11

SVRCHNĚ KVAŠENÁ JEDENÁCTKA TYPU AMERICAN PALE ALE. PŘÍJEMNĚ NACHMELENÁ ČESKÝM CHMELEM KAZBEK NA CHUŤ A AMERICKÝMI CHMELY SUMMIT A CASCADE NA AROMA.  V CHUTI VNÍMÁTE CITRUSOVÉ  TÓNY GREPU, MANDARINKY A POMERANČE A VE VŮNI SVĚŽEST, KVĚTINY.

ROCKER 12

PRVNÍ LEŽÁK OD LUCKY BASTARD.

NEFILTROVANÝ A NEPASTERIZOVANÝ, ZÁŘIVĚ ZLATÝ, VÝRAZNĚ HOŘKÝ S DÁVKOU NEJLEPŠÍHO ŽATECKÉHO CHMELE A NĚMECKÉHO AROMATICKÉHO CHMELE HERKULES.

OKTAGON 13

VÝBORNĚ PITELNÉ PLNÉ SVĚTLÉ PIVO S JANTAROVÝM NÁDECHEM. ZAUJME VÁS VÝRAZNOU CHUTÍ I VŮNÍ PO CITRUSECH A BOROVICÍCH. STŘEDNÍ CHMELOVÁ HOŘKOST S PŘÍJEMNÝM DOZVUKEM.

Antošův ležák 11°

Jedná se o tradiční český světlý ležák, vyznačující se plnou chutí a jemnou, ale přesto výraznou hořkostí. K jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějšího chmele z nedaleké žatecké oblasti a světlých sladů z moravské Hané.

Tři Sestry 4,7%

Jedná se o tradiční český světlý ležák, vyznačující se plnou chutí a jemnou, ale přesto výraznou hořkostí. K jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějšího chmele z nedaleké žatecké oblasti a světlých sladů z moravské Hané.

NECTARON SMASH ALE 13%

Single (S) Malt (M) and (A) single (S) hop (H) = SMASH: Pro pivo vařené z jedné odrůdy sladu a chmele. Použitým sladem je světlý plzeňský a chmelem novozélendský NECTARON. Výsledkem je slámově světlý ejl s unikátním aroma po tropickém ovoci, grapefruitu, broskvích a ananasu.


 
 

Zámecká dvanáctka

Světlý nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák

  • Složení: pitná voda, moravské ječné slady, chmelové produkty
  • Obsah alkoholu: 4,9% obj.
  • Chuť: plná sladová, lehká přítomnost kvasnic s příchutí chleboviny a harmonickým dozníváním hořkosti.

MLĀDOG

Tůů tůů! Pitelná desítka už se veze. Naše cesta začala českým chmelem Agnus, který dodává pivu typickou chmelovou vůní i hořkost. Dále pokračovala z Mnichova přes Plzeň a Vídeň až do rodného Rajhradu, kde se zrodil MLADOG. Středně hořká, pitelná dobrota pro každého fanouška ležákového folklóru i svrchňákového rebelství.  
Typ piva:
Svrchně kvašené světlé výčepní pivo
Hořkost:
32 IBU
Stupňovitost:
10 % EPM
Obsah alkoholu:
4,0 %
Pivní styl:
Single Hop ALE

AMERICAN STOUT

Tmavě hnědá až černá barva s krémově hnědou pěnou. Aroma po tropickém ovoci a hořké čokoládě. S nádechem páleného dřeva, díky přidaným hoblinám amerického a francouzského dubu. Hutné tělo s nízkou hořkostí.

  • Typ piva: Svrchně kvašené tmavé silné pivo
  • Hořkost: 50 IBU
  • Stupňovitost: 16 % EPM
  • Obsah alkoholu: 7,0 %
  • Pivní styl: American Stout

Višňový ležák

Plné kulaté lahodné tělo, které v první chvíli doplní karamel a pivo dostává až nasládlý projev, ale rychle ho doplní střední velice příjemná hořkost a důrazná chuť koření. Pivo je tak vyvážené, chutě doznívají dlouhé minuty. Ke konci doznívání už cítím hlavně slad a chuť lehce připálené kůrky čerstvě upečeného chleba. Říz je jemnější a pitelnost ukrutná. Pivo je dosti sladové.

HOREHLEĎ 12

Tento klasický ležák má výraznou charakteristickou plnost, střední až vyšší říz, vyšší typicky chmelovou hořkost, která se projevuje i v aroma.

EPM 12 %
Obsah alkoholu 4,9 %
IBU 28-30

Pivo Horehleď získalo Stříbrnou pivní pečeť v kategorii kvasnicová piva na 24. ročníku Slavností piva v Táboře.

VILÍK 12°

LEŽÁK, OCHUCENÉ PIVO, SVĚTLÉ, SPODNĚ KVAŠENÉ, NEFILTROVANÉ, NEPASTERIZOVANÉ.


Alkohol 4,5 % obj.

Pivo doplněné jemným chuťovým tónem místního Kyjovského medu. Pozitivně působí nejenom na chuťové pohárky, ale také díky šetrnému technologickému postupu výroby obohacuje příjem živin o vitaminy a antioxidanty, které jsou v medu obsažené.

12° Pivák BLACK STOUT

Svrchně kvašený Irish extra stout. Pužit byl slad Pale Ale a Mnichovský slad černý (viking) a chmel Challenger, premiant.

Stupňovitost: 13%

Alkohol: 5,2%

IBU: cca 50

11° Zdenča

Klasický světlý, nefiltrovaný ležák z českého chmele a sladu.

12° Barča

Klasický tmavý ležák z českého chmele a sladu